ALACATI GENC SANAT GÜNLERİ

Basın Bülteni Nisan 2013
Uluslararası Workshoplar- Konuk Sanatçılar
“ALAÇATI GENÇ SANATÇILARI KUCAKLIYOR !!!”
18 Mayıs - 2 Haziran 2013
Alaçatı Genç Sanatçıları Kucaklıyor sloganıyla ilk kez geçen yıl başlatılan “Alaçatı Genç Sanat Günleri” bu yıl da 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında “ 2. ALAÇATI GENÇ SANAT GÜNLERİ” olarak düzenleniyor.
Yoğun ilgi gören sergiye Türkiye’de sanat eğitimi veren üniversite ve ustalarının elinde yetişmiş 195 genç sanatçı 418 eserle başvurdu.
Alaçatı’da 24 Nisan’ da toplanan sanat jürisi resim, heykel, seramik, fotoğraf, cam, baskı resim, gravür ve lif sanatı alanlarında 195 eseri sergilenmeye değer buldu.
Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Halil Yoleri’nin başkanlığında toplanan Sanat Jürisi, ressam Prof. Fahri Sümer, Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölüm Başkanı Doç.Dr. İsmail Yardımcı, Yaşar Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi ressam Yrd.Doç. Dr. Umur Türker, Art Kilim Tasarımcısı Belkıs Balpınar, heykeltıraş-ressam Cem Sağbil ve Fotoğraf Sanatçısı Bülent Kürşat olarak uluslar arası sanatçı ve akademisyenler yer aldı.
Bir ASD Sanat Projesi olarak Alaçatı Sanat Dostları tarafından yürütülen proje Alaçatı Belediyesi Himayelerinde ve Alaçatı Turizm Derneği‘nce desteklenmektedir.
Bu yılki yenilikler: Kişisel Sergi Açma 18 Mayıs ta Alaçatı’nın tarihsel dokusu içinde yer alan 9-10 galeride yer alacak “2. Alaçatı Genç Sanatçıları Kucaklıyor Sergisi” bir katalogla onurlandırılıyor. Eserleri sergilenen sanatçılar arasından, ziyaretçilerin oyları ile belirlenecek olan en beğenilen sanatçı, 2014 organizasyon içerisinde kişisel sergi açma imkanı ile ödüllendirilecek.
WORKSHOPLAR 24, 25, 26 Mayıs “Kağıt Sanatı” Etkinlik kapsamında ayrıca Alman kağıt tasarımcısı Claudia Diehl, 24, 25, 26 Mayıs tarihlerinde 3 farklı atölye çalışmaları yönetmek üzere Alaçatı’ya geliyor. Çalışmalarda atık kağıt kullanımı farklı yönleriyle ele alınacak ve çeşitli tasarım teknikleri öğretilecek. Bilgi : www.alacatisanat.com
Davetli Sanatçı Sergileri:
Fransız, belgesel fotoğraf sanatçısı Matthieu Paley’in ve Yunan seramik sanatçısı Giorgos Nomikos’un eserleri konuk sanatçılara ayrılan galerilerde sanat severler ile buluşacaktır.
19 Mayıs Alaçatı 2. Alaçatı Genç Sanat Günleri
ASD-Alaçatı Sanat Dostları hakkında:
ASD- Alaçatı Sanat Dostları, beldenin sanat yaşamına daha nitelikli katkı sağlamak amacıyla Alaçatı’da yerleşmiş yerel sanatçılar ve sanatseverlerin desteği ile yola çıktı. Proje Akademisyen ve lif sanatçısı Prof. Suhandan Özay Demirkan, “Kırmızı Ardıç Kuşu Sanat Galerileri ”yöneticisi ressam Sayra İnce Muran, “Arts & Crafts Atölyesi” yöneticisi seramikçi Serap Yurdaer Erboy öncülüğünde yürütülmektedir.
Kapsamlı kültür etkinliği stratejisiyle güncel sanatı geniş kitlelerle buluşturmak, merkezi metropollerin de dışına taşımak amacıyla düzenlenen “Alaçatı Genç Sanat Günleri” etkinliği çerçevesinde çalışmalarıyla çağdaş ruhu yansıtabilen yeni kuşak sanat temsilcilerini desteklemek, bulunduğumuz zamanın algısı açısından ilham verici, nitelikli genç sanatçıların potansiyellerini güncel sanat platformuna taşımayı hedefliyor.
İletişim :
ASD-Alaçatı Sanat Dostları Proje asistanı : Dila Karpat 0 538 698 57 46 Proje ekibi:
Suhandan Özay Demirkan 0 532 364 09 06 Sayra Muran 0 232 716 65 51 Serap Yurdaer Erboy 0 232 716 02 46
www.alacatisanat.com info@alacatisanat.com